Tuje

Najpiękniejsze tuje do ogrodu - jakie odmiany wybrać?

Tuje czy też thuje należą do rodziny cyprysowatych. W Polsce zyskały dużą popularność z uwagi na stosunkowo łatwą uprawę, odmiany szybko rosnące oraz efektowny wygląd. w ogrodzie mogą tworzyć piękne czytaj więcej »

JEżYNY

Czy jeżyna jest tym samym co czarna malina?

Całkiem niedawno znajomy przyniósł mi ze swojego ogrodu, koszyczek jeżyn. Wieczorem zasiadłam do jedzenia i jako wielka fanka charakterystycznego smaku jeżyn, od razu wyczułam, że coś jest z tymi owo czytaj więcej »

 

Czy jeżyna jest tym samym co czarna malina?

Całkiem niedawno znajomy przyniósł mi ze swojego ogrodu, koszyczek jeżyn. Wieczorem zasiadłam do jedzenia i jako wielka fanka charakterystycznego smaku jeżyn, od razu wyczułam, że coś jest z tymi owocami nie tak. Po próbie smaku i dłuższych wnikliwych oględzinach owocu byłam pewna, to nie JEżYNY dostałam w prezencie, tylko czarną malinę. Ostatecznie maliny wylądowały w deserze przygotowanym dla mojej rodziny, zdziwieniu jednak nie było końca, bo jak to tak, czarne maliny? To są takie maliny?

Jeżyna czy czarna malina jak je odróżnić?

Niesamowity owoc zwany czarną maliną zaczyna być coraz bardziej popularny. Chociaż wygląda bardzo podobnie do jeżyny, to nią nie jest. Za to taka malina, jest absolutnie pyszna i warto mieć ją w swoim ogrodzie.

Na co zwrócić uwagę, aby z łatwością odróżnić ją od jeżyny?

Liście: maliny i jeżyny, mają je podobne, złożone z 3-5 liścieni z żyłkowaniem pierzastym i ząbkowanymi brzegami. Za to spodni kolor liści znacznie się różni, spód liści czarnej maliny jest prawie biały a jeżyny tylko nieco jaśniejszy niż zieleń liścia z wierzchu. Obie rośliny mają liście ułożone naprzemiennie.

Pędy: obu roślin są dość podobne, gdy stają się wystarczająco długie, przewracają się i dotykają ziemi. Łodygi czarnej maliny są sino zielone. Przy bliższym spojrzeniu na łodygi, można zauważyć, że pęd jeżyny ma rowki wzdłuż, podczas gdy łodyga czarnej maliny ma gładką powierzchnię i okrągły kształt w przekroju. Ciernie jeżyny są wytrzymałe i bardzo ostre, wie to każdy, kto chociaż raz próbował się z nich wyplątać, ciernie czarnej maliny są mniej irytujące i mniejsze.

Owoce: rozpoczynają swój rozwój od zapylonych kwiatów, gdy jeszcze są niedojrzałe, ciężko je odróżnić od siebie. Dojrzałe maliny oddzielają się od rdzenia i mają pustą przestrzeń w środku. Jeżyny zachowują swój zielony lub biały rdzeń w nienaruszonym stanie wewnątrz jagody. Owoc jeżyny jest zwykle większy i bardziej błyszczący, czarna malina jest bardziej matowa i ma włoski na skórce.

Smak: jeśli to, co masz, smakuje jak różowa malina, ale jest czarne, to jest to czarna malina. Podczas jedzenia można łatwo stwierdzić, że czarne maliny mają słodszy owocowy smak, a jeżyny są bardziej cierpkie.

Właściwości: malina i jeżyna zawierają podobną ilość błonnika i witaminy C. Czarne maliny zawierają znacznie więcej przeciwutleniaczy, pomagających zwalczać stany zapalne.

Wybór odmian sadzonek dla Ciebie

Przed zakupem krzewów malin czy jeżyn zastanów się, jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze. Czy to smak owocu? Odporność na zimno? Wysokie plony? Czas zbiorów? Cena maliny czy jeżyny? Odpowiedzi na te pytania doprowadzą Cię do wyboru idealnej odmiany.

Sadzonki maliny czarnej znajdziesz w ofercie Internetowego sklepu ogrodniczego PodkarpackieSady.pl, można też zaopatrzyć się tam w krzak maliny żółtej, antycyjanowej czy malinojeżyny (dobry wybór, jeśli kochasz taką samą miłością jeżyny i maliny). Ponadto mają też sadzonki jeżyn o pędach bez kolców, a to pozwoli Ci, Twoim dzieciom czy zwierzętom nigdy nie przekonać się, jak ostre to ciernie.

Artykuły powiązane